يکشنبه 31 تير 1403-13:58 شمسی /7/21/2024 1:58:21 PM
  • گروه مطلب:
  • کد مطلب:66113
  • زمان انتشار:چهارشنبه 13 تير 1403-16:40
پزشکیان و جلیلی موضع خود درباره بازار خودرو را اعلام کردند

دومین مناظره نامزدهای راه یافته به دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ایران شب گذشته در حالی با محور اقتصادی برگزار شد که که هر دو نفر بر لزوم واردات خودرو (چه کاملا آزاد و چه کنترل شده) تاکید کردند.
سرنوشت واردات خودرو در دولت بعد

به گزارش خبرنگار خودرونامه، در مناظره دیشب، ابتدا مسعود پزشکیان موضع خود درباره واردات خودرو را اعلام کرد که گل سرسبد اظهاراتش، تاکید بر واردات با ارز اشخاص بود.

وی گفت: واردات خودرو با ارزهای مردم آزاد می شود، {چون} خیلی ها هستند که خود ارز دارند و می توانند خودرو وارد کنند. پزشکیان البته توضیح بیشتری در مورد اینکه منظور وی از آزادی واردات با ارز اشخاص، ارز منشاء خارجی هم هست یا نه، نداد.

واردات خودرو با ارز منشاء خارجی بارها مورد تاکید فعالان عرصه واردات قرار گرفت و آنها حتی برنامه خود را برای شکل گیری این روند به سیاست گذار ارائه کردند، اما با آن موافقت نشد.

حرف فعالان عرصه واردات این بود که برخی ایرانی ها در خارج از کشور ارز دارند و مایل هستند از دارایی ارزی شان برای واردات خودرو استفاده کنند. به گفته آنها، اگر مجوز واردات با ارز منشاء خارجی صادر می شد، حالا خودروهای بیشتری به کشور آمده بود. از طرفی، بخشی از بار ارزی واردات خودرو از دوش دولت برداشته می شد.

با این حال بانک مرکزی با توجه به دغدغه های خاص خود روی خوش به این پیشنهاد نشان نداد و اعلام کرد ارز مصرفی برای واردات خودرو باید از سوی این بانک تخصیص یابد.

حالا اگر فرض را بر این بگیریم که پزشکیان موافق واردات خودرو با ارز منشاء خارجی است و آن را در دولت احتمالی خود اجرایی خواهد کرد، احتمال بالا رفتن سرعت ورود خودروهای خارجی کم نیست.

در کل آنچه از دل اظهارات دیشب پزشکیان بر می آید این است که وی موافق واردات کاملا آزاد خودرو است و اعتقاد دارد به واسطه این آزادی، بازار خودرو خود را تنظیم خواهد کرد.

اما سعید جلیلی دیگر نامزد ریاست جمهوری نیز حرفی از مخالفت با واردات خودرو نزد و حتی تاکید کرد که یکی از اهرم ها برای رشد عرضه در بازار خودرو، واردات است. وی این را هم گفت که یک جاهایی باید {خودرو} وارد کنید تا تولیدکننده داخلی فکر نکند همه کارها دست اوست.

اظهارات جلیلی نشان می دهد وی مخالفتی با واردات خودرو ندارد، هرچند به نظر می رسد به اندازه پزشکیان موافق واردات کاملا آزاد و گسترده نیست.

به هر حال با ملاک قرار دادن اظهارات دیشب دو نامزد ریاست جمهوری، این گونه به نظر می رسد که واردات خودرو در دولت بعد نیز جریان خواهد داشت، منتها سرعت آن بسته به اینکه کدام یک راهی پاستور شوند، متفاوت خواهد بود.

 

 

 


نظر تایید شده:0

نظر تایید نشده:0

نظر در صف:0

.

نظرات کاربران

آخرین عناوین