يکشنبه 31 تير 1403-14:2 شمسی /7/21/2024 2:02:12 PM
  • گروه مطلب:
  • کد مطلب:66093
  • زمان انتشار:سه شنبه 12 تير 1403-13:0
با مجوز وزارت صمت صورت گرفت

وزارت صنعت، معدن و تجارت در حالی هنوز مجوز افزایش قیمت دسته جمعی خودروهای داخلی را صادر نکرده که خودروسازان با استفاده از حربه "آپشن" توانسته اند قیمت برخی محصولات شان را بالا ببرند.
افزایش رسمی قیمت کوئیک

به گزارش خبرنگار خودرونامه، مورد جدید به پارس خودرو مربوط می شود که با انتشار اطلاعیه ای در سامانه کدال بورس خبر از موافقت وزارت صمت با افزایش قیمت محصولاتش خبر داده است. خودروسازان سال گذشته نیز توانستند با استفاده از حربه آپشن و ارتقای محصولات، قیمت کارخانه ای خودروها را بالا ببرند. 

در اطلاعیه پارس خودرو که دهم تیر ماه جاری در کدال منتشر شده، آمده است: با توجه به تایید تغییرات و آپشن های نصب شده روی خودروهای تولیدی شرکت پارس خودرو، به استناد بند 3-1 ماده (3) دستورالعمل تنظیم بازار خودروی سواری مصوب جلسات شماره 543 مورخ 1401/11/ 11و شماره 633 مورخ 1402/10/16 شورای رقابت مبنی بر ابلاغ قیمت های محاسباتی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان بر اساس ضوابط قیمت گذاری مصوب هیات تعیین و تثبیت قیمت ها و با رعایت مفاد دستورالعمل مذکور و با عنایت به ابلاغیه وزارت صنعت، معدن و تجارت، بدین وسیله قیمت فروش محصولات سواری تولیدی این شرکت از تاریخ یازدهم تیر ماه جاری اعلام می شود.

در این اطلاعیه تاکید شده که لیست جدید قیمت ها در پیوست، ارائه شده است، با این حال پیوست موردنظر در سامانه کدال وجود ندارد و یا قابل دسترسی برای عموم نیست. این اطلاعیه با عنوان "تایید تغییرات و آپشن های نصب شده خودرو کوییک RS" انتشار یافته، بنابراین به نظر می رسد پارس خودرویی ها موفق به کسب مجوز لازم برای افزایش قیمت این محصول شده اند.

طبق آنچه از این نامه بر می آید، پارس خودرو یک سری امکانات و آپشن ها را در کوئیک RS تعبیه  و مستندات لازم را برای دریافت تاییدیه قیمت این خودرو به سازمان حمایت، ارسال کرده است. این سازمان نیز با استناد به دستورالعمل شورای رقابت و با تایید تغییرات و آپشن های نصب شده روی کوئیک RS، قیمت خودروی موردنظر را آنالیز و تعیین کرده است.

در نهایت نیز وزارت صمت که از دی ماه پارسال مسوولیت تعیین و اعلام قیمت خودرو را بر عهده گرفته، قیمت محاسبه شده را تایید و مجوز لازم را برای پارس خودرو صادر کرده است. بنابراین پارس خودرو می تواند محصول موردنظر را با قیمت جدید عرضه کند.

این در حالی است که وزارت صمت همچنان و پس از بیش از 14 ماه هنوز مجوز جدیدی را برای افزایش قیمت دسته جمعی خودروهای داخلی صادر نکرده است. با توجه به اینکه دولت فعلی روزهای آخر عمر خود را می گذراند، بعید به نظر می رسد تغییر خاصی در قیمت خودروهای داخلی (منظور از تغییر، صدور مجوز افزایش قیمت دسته جمعی خودروهاست) تا وقتی وزیر صمت دولت چهاردهم کار خود را آغاز کند، رخ بدهد.

 

 

 

 


نظر تایید شده:0

نظر تایید نشده:0

نظر در صف:0

.

نظرات کاربران

آخرین عناوین