يکشنبه 31 تير 1403-13:5 شمسی /7/21/2024 1:05:21 PM
  • گروه مطلب:
  • کد مطلب:65955
  • زمان انتشار:پنجشنبه 31 خرداد 1403-8:29

آلپاین، زیرمجموعه خودرو‌های اسپرت رنو با ساخت مدل تقویت‌‌شده‌ از رنو ۵ به جمع خودروسازان الکتریکی پیوست. این خودرو که نامش A۲۹۰ است از زمستان به بازار عرضه می‌شود.
آلپاین برقی در راه است

A۲۹۰ از رنو ۵ پهن‌تر است و لاستیک‌های بزرگ‌تری دارد. دو چراغ مه‌شکن هم با الهام از خودرو‌های رالی آلپاین در دهه ۷۰ میلادی به آن اضافه شده و یک بال کوچک روی سقف دارد. درهای عقب خودرو هم با الهام از رنو ۵ توربو طراحی شده که از مشهورترین مدل‌های رنو در دهه ۸۰ میلادی بود. درهای عقب آلپاین A۲۹۰ با الهام از رنو ۵ توربو مدل سال ۱۹۸۰ طراحی شده است.

به گزارش بی‌بی‌سی، قوی‌ترین مدل A۲۹۰ ۲۲۰‌اسب‌بخار نیرو دارد. شتاب صفر تا ۱۰۰کیلومتر در ساعت این مدل ۶.۴ثانیه و حداکثر سرعت آن ۱۷۰کیلومتر در ساعت است. دکمه‌ای به نام «سبقت» روی فرمان خودرو است که با فشار دادن آن حداکثر نیروی موتور برای ۱۰ثانیه در اختیار راننده قرار می‌گیرد.

آلپاین A۲۹۰ با هر بار شارژ می‌تواند تا حداکثر ۳۸۰ کیلومتر حرکت کند و شارژ باتری‌ از ۱۵ تا ۸۰درصد با شارژر سریع نیم ساعت طول می‌کشد. مهندسان آلپاین می‌گویند با کاهش وزن خودرو به کمتر از ۱۵۰۰کیلوگرم و تغییراتی که در فنربندی و ترمز‌ها داده‌اند، این محصول چابک‌تر و اسپرت‌تر از رنو ۵ شده است.
بازاری که آلپاین A۲۹۰ در آن رقابت می‌کند چندان شلوغ نیست. نزدیک‌ترین رقیب خودرو مدل تقویت‌شده مینی کوپر است. کوپرا، یکی از زیرمجموعه‌های فولکس‌واگن هم قرار است یک هاچ‌بک کوچک الکتریکی اسپرت به بازار عرضه کند. قیمت پایه A۲۹۰ در فرانسه ۳۸هزار یورو (حدود ۴۱هزار دلار) است.

آلپاین نامی قدیمی در بین خودروسازان اسپرت اروپاست. مشهورترین مدل این کارخانه A۱۱۰ است که در دهه ۷۰ میلادی با آن در مسابقات رالی برنده شد. این شرکت در‌حال‌حاضر یک مدل اسپرت بنزینی با همین نام تولید می‌کند. آلپاین قرار است هفت مدل الکتریکی از جمله یک شاسی‌بلند را در سال‌های آینده به بازار عرضه کند که A۲۹۰ اولین مدل از آنهاست. رنو می‌خواهد با عرضه این مدل‌های جدید فروش آلپاین را به ۱۵۰هزار دستگاه در سال برساند.
منبع: دنیای اقتصاد


نظر تایید شده:0

نظر تایید نشده:0

نظر در صف:0

.

نظرات کاربران

نظرات کاربران برای این مطلب فعال نیست

آخرین عناوین