سه شنبه 11 مهر 1402-0:23 شمسی /10/3/2023 12:23:36 AM
  • گروه مطلب:
  • کد مطلب:42086
  • زمان انتشار:يکشنبه 23 مرداد 1401-16:15
در مراسم رونمایی از پوستر نمایشگاه برنامه تحولی صنعت خودرو مطرح شد:

معاون صنایع حمل و نقل وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: سند تحول صنعت خودرو منتشر شده است.
انتشار سند تحول صنعت خودرو/ ظرفیت تولید سالانه ۳ میلیون خودرو در کشور وجود دارد

به گزارش خودرونامه به نقل از شاتا، منوچهر منطقی در مراسم رونمایی از پوستر نمایشگاه برنامه تحولی صنعت خودرو که با حضور سخنگوی دولت و مدیران روابط عمومی وزارت صمت برگزار شد گفت: از تیرماه امسال تا تیرماه ۱۴۰۳تلاش می کنیم تا در راستای طراحی محصولات جدید گام بر داریم چرا که توانمندی خوبی نیز در این زمینه وجود دارد.
منوچهر منطقی گفت: اگر چه صنعت خودرو یک صنعت ۵۰ ساله است، اما در حقیقت در ۲۶ سال اخیر توسعه یافته است چرا که این صنعت تا پیش از انقلاب مونتاژکار پیکان بود و در دهه ۶۰ به دلیل جنگ تحمیلی با توقف همراه شده بود تا اینکه در سال ۷۴ نژادحسینیان وزیر وقت صنایع سند ۱۰ ساله این صنعت را با هدف خودکفایی کامل پیکان رونمایی کرد.
وی افزود: برای بلوغ اقتصادی و فناوری صنعت خودرو، سه فاز شامل تسلط بر فرآیندهای تولید و قطعه‌سازی، نوآوری در اجزا و قطعات و نوآوری در طراحی محصول نیاز است.

منطقی گفت: از سال ۷۴ تاکنون این سه فاز و مرحله به طور نسبی طی شده، اما رفت و برگشت ها و نوسان هایی وجود داشته است و امروز به دنبال تثبیت آنچه در این صنعت داریم، و ایجاد آنچه که نداریم هستیم و در این راستا سند تحول صنعت خودرو منتشر شده و در معرض نقد قرار خواهد گرفت.

منطقی ادامه داد: ظرفیت تولید سالانه سه میلیون دستگاه خودرو در کشور وجود دارد که با رسیدن به حداکثر ظرفیت تولید، هزینه های سربار و در نتیجه قیمت تمام شده خودرو را کاهش خواهد داد؛ زمان بندی این مرحله از مهر ۱۴۰۰ تا تیرماه امسال بوده که به طور نسبی به این هدف دست یافتیم.

منطقی خاطرنشان کرد: امروز علاوه بر شرکت‌های بزرگ خودروسازی، شرکت های خصوصی نیز تمایل به تحقق سند تحول خودرو دارند، به‌طوری که در نمایشگاه یاد شده به موازات چهار پلتفرمی که از سوی ایران خودرو و سایپا عرضه خواهد شد، سه پلتفرم از سوی بخش خصوصی در معرض دید قرار می گیرد.

وی صنعت خودرو را بالاترین صنعت کشور از نظر خلق ارزش افزوده و اشتغال برشمرد.

معاون حمل و نقل وزارت صمت همچنین با اشاره به اتفاقاتی که در عرصه جهانی در بخش خودرو در حال حادث شدن است، گفت: این تحولات بر چهار محور برقی‌سازی، اتصال پذیری، خودروهای خودران و خودروهای اشتراکی است تا بهره‌وری را افزایش داده و حداکثر رفاه را برای سرنشینان خودرو به ارمغان بیاورد که اینها دستاوردهایست که در این دوره از نمایشگاه به آنها پرداخته می شود.

گفتنی است نمایشگاه برنامه تحولی صنعت خودرو از سوم تا هفتم شهریور در فضایی به وسعت ۱۴ هزار متر مربع در محل دائمی نمایشگاه بین المللی تهران برگزار خواهد شد.


نظر تایید شده:0

نظر تایید نشده:0

نظر در صف:0

.

نظرات کاربران

نظرات کاربران برای این مطلب فعال نیست

آخرین عناوین