يکشنبه 4 اسفند 1398-21:26 شمسی /2/23/2020 9:26:57 PM
  • گروه مطلب:
  • کد مطلب:4129
  • زمان انتشار:پنجشنبه 12 دی 1398-9:45
مرد پرآوازه جهان خودرو به لبنان رفت

کارلوس گوسن مدیرعامل سابق ائتلاف رنو-نیسان، در آخرین ساعات سال 2019 میلادی و در حالی که قرار بود چندی دیگر در دادگاه پاسخگوی اتهاماتش باشد، ژاپن را ترک به لبنان رفت. وی در نوامبر 2018 به اتهام تخلفات مالی، در ژاپن بازداشت و سمت های خود را در رنو-نیسان از دست داد و حالا آن طور که خودش می گوید، از بی عدالتی چشم بادامی ها فرار کرده است. 
فرار آقای گوسن

به گزارش خودرونامه، حدودا ۱۴ ماه پیش بود که خبر دستگیری کارلوس گوسن مدیرعامل پرآوازه رنو-نیسان، جهان خودروسازی را بهت زده کرد. گوسن، غصن یا همان گون، مدیرعامل چند ملیتی سابق رنو-نیسان با این اتهام که از دارایی های این خودروساز سوءاستفاده کرده، دستگیر و روانه زندان شد.

او که یک سال نیم قبل از بازداشت، از مدیرعاملی نیسان کنار رفته بود و تنها ریاست هیات مدیره این خودروساز ژاپنی را در اختیار داشت، سه روز پس از بازداشت، از این سمت نیز خلع شد تا ستاره اقبال یکی از بزرگان خودروسازی جهان پس از دو دهه درخشان، افول کند. چند ماه بعد، گوسن از هیات مدیره نیسان نیز اخراج شد و به طور کامل ارتباط وی با این خودروساز بزرگ پایان یافت.

رفتار نیسان در برابر گوسن، در حالی بود که ژاپنی ها وی را ناجی این خودروساز در اواخر دهه ۹۰ می دانند.

نیسان در آن دوران با بحران مالی دست و پنجه نرم می کرد، اما گوسن این شرکت را نه تنها از خاکستر بلند کرد، بلکه زمینه ساز موفقیت های آن در دو دهه گذشته نیز شد.

وی که ملیتی فرانسوی (در کنار ملیت لبنانی اش) دارد، در اصل یک رنویی بود و وقتی این خودروساز اهل فرانسه در سال ۹۹ میلادی بیش از یک سوم سهام نیسان را خرید، ماموریت یافت تا خودروساز ژاپنی را از ورطه بحران نجات دهد.

او در عرض کمتر از شش سال تمام بدهی های نیسان را تسویه کرد تا در ژاپن به او لقب قاتل هزینه ها را بدهند.

برای ما ایرانی ها اما نام گوسن نا آشنا نیست، چه آنکه جدا از ملیت خاور میانه ای اش (وی متولد بزریل است اما تباری لبنانی دارد)، به واسطه حضور رنو در کشور، شهروندان ایرانی کم و بیش از او شنیده اند.

گفته می شود شخص گوسن نقش ویژه ای در حضور رنو در ایران طی دو دهه اخیر داشته و بسیار مایل بوده این کشور را به هاب صادراتی رنویی ها در خاورمیانه تبدیل کند.

رنو در تحریم های اولیه به عکس پژو، ایران را به طور کامل ترک نکرد و در پسابرجام نیز به دنبال حضوری مستقل در کشور بود.

در جریان تحریم های پس از نقض برجام نیز گوسن اعلام کرد رنو در ایران می ماند، اما فعالیت هایش را کاهش خواهد داد، هرچند یکی دو ماه پیش از دستگیری اش، خبر رسید که این خودروساز فرانسوی نیز به تحریم کنندگان خودروسازی ایران پیوسته است.

هرچه هست، گوسن حالا به اصل خود بازگشته و با ورود به خاک لبنان، عملا دادگاهی را که قرار بود در آن شرکت کرده و پاسخگوی اتهاماتش باشد، دور زده است. ژاپنی ها ادعا می کنند گوسن از قدرت خود سوء استفاده و دچار تخلفات مالی شده، اما خودش می گوید برای فرار از بی عدالتی و سرکوب سیاسی، از سرزمین آفتاب تابان خروج کرده است.


نظر تایید شده:0

نظر تایید نشده:0

نظر در صف:0

.

نظرات کاربران

نظرات کاربران برای این مطلب فعال نیست

آخرین عناوین