جمعه 4 مهر 1399-9:27 شمسی /9/25/2020 9:27:40 AM
  • گروه مطلب:
  • کد مطلب:3047
  • زمان انتشار:چهارشنبه 1 آبان 1398-1:3
چرا خودروسازان به سمت طراحی و تولید محصولات شاسی بلند نمی روند؟

چرا خودروسازان داخلی به سمت طراحی و تولید شاسی بلندهایی مختص به خود نمی روند؟ آیا توان فنی لازم را ندارند؟ یا اینکه مونتاژ برای آنها به صرف تر است؟ با توجه به اینکه خودروسازان سابقه تولید محصولات داخلی روی پلت فرم های خارجی را دارند، به نظر می رسد مشابه این اقدام را روی مدل های شاسی بلند نیز می توانند انجام دهند. با توجه به سختی تحریم ها، هیچ بعید نیست مونتاژ اندک شاسی بلندهای فعلی در کشور متوقف شود، بنابراین بهتر است خودروسازان از همین حالا به فکر جایگزین کردن آنها در سبد محصولات خود باشند.
این چاق های قد بلند

در 50 سالی که از عمر خودروسازی ایران می گذرد، تمرکز اصلی بازیگران آن روی تولید محصولات سواری بوده و شاسی بلندها همواره کمترین تیراژ را به خود اختصاص داده اند. این در حالی است که طی به خصوص یک دهه گذشته و با ورود انواع مدل های خارجی به کشور، محبوبیت شاسی بلندها نزد مشتریان ایرانی افزایش یافته و این روزها می توان انواع و اقسام این مدل خودروها را در جاده ها و خیابان ها به چشم دید.

هرچند با افزایش استقبال از شاسی بلندها، خودروسازان بخشی از سبد تولید خود را به این محصولات اختصاص دادند، با این حال هیچگاه به سمت طراحی در این حوزه نرفتند و حتی داخلی سازی چندانی نیز انجام نشد.

خودروسازان کشور بیشتر ترجیح داده اند نیاز بازار به شاسی بلندها را از مسیر مونتاژ تامین کنند و در حال حاضر بیشتر انتخاب های آنها نیز مدل های چینی هستند.

در سال های دورتر البته ژاپنی ها پرچمدار مونتاژ مدل های شاسی بلند در ایران بودند و پارس خودرو و برخی شرکت های بخش خصوصی تولید آنها را کلید زدند. به عنوان مثال، پاترول یکی از محبوب ترین شاسی بلندهایی بود که در ایران مونتاژ و با استقبال زیادی نیز مواجه شد.

در ادامه مدل های دیگری مانند رونیز، پاژن، مورانو، قشقایی و ویتارا نیز وارد خطوط مونتاژ خودروسازان شدند تا در کنار مدل های وارداتی، بخش نسبتا قابل توجهی از بازار خودرو کشور نصیب این چهارچرخ های قد بلند و چاق شود.

در ادامه با توجه به بروز تحریم ها، شرکت های چینی پرچم مونتاژ شاسی بلندها را در ایران به دست گرفتند. در حال حاضر مدل های مختلف شاسی بلند چینی در خودروسازی کشور (چه در بخش خصوصی و چه در سه خودروساز اصلی) مونتاژ می شود، آن هم با کمترین داخلی سازی.

حال پرسش اینجاست که چرا خودروسازان داخلی به سمت طراحی و تولید شاسی بلندهایی مختص به خود نمی روند؟ آیا توان فنی لازم را ندارند؟ یا اینکه مونتاژ برای آنها به صرف تر است؟

با توجه به اینکه خودروسازان سابقه تولید محصولات داخلی روی پلت فرم های خارجی را دارند، به نظر می رسد مشابه این اقدام را روی مدل های شاسی بلند نیز می توانند انجام دهند. با توجه به سختی تحریم ها، هیچ بعید نیست مونتاژ اندک شاسی بلندهای فعلی در کشور متوقف شود، بنابراین بهتر است خودروسازان از همین حالا به فکر جایگزین کردن آنها در سبد محصولات خود باشند.

نکته دیگر اینجاست که ایران خودرو و سایپا پروژه هایی را برای طراحی و ساخت پلت فرم آغاز کرده اند و این موضوع می تواند بهترین فرصت برای تولید شاسی بلندهایی داخلی باشد.

خاصیت بارز پلت فرم ها این است که امکان ساخت انواع محصول با اشکال متفاوت روی آنها وجود دارد، بنابراین شاسی بلندها نیز می توانند یکی از این گزینه ها باشند.


نظر تایید شده:0

نظر تایید نشده:0

نظر در صف:0

.

نظرات کاربران

نظرات کاربران برای این مطلب فعال نیست

آخرین عناوین