پنجشنبه 7 بهمن 1400-5:13 شمسی /1/27/2022 5:13:28 AM
  • گروه مطلب:
  • کد مطلب:26219
  • زمان انتشار:دوشنبه 1 آذر 1400-7:23

معاون فنی گمرک از تهیه پیش‌نویس نحوه ترخیص ۲۲۴۹ خودروی رسوبی در گمرک خبر داد. 
پیش‌نویس نحوه ترخیص خودروهای رسوبی در گمرک تدوین شد

به گزارش خودرونامه، مهرداد جمال‌ارونقی اظهار کرد: از تعداد ۱۲ هزار و ۲۶۱ دستگاه خودروی سواری وارده به گمرکات در زمان قبل از ممنوعیت سال ۹۷ طی دو فقره مصوبه هیات وزیران، تعداد ۱۰ هزار و ۱۲ دستگاه خودروی سواری ترخیص و تعداد ٢٢٤٩ دستگاه باقی مانده است.

معاون فنی گمرک گفت: در صورت تمدید مصوبه ترخیص خودروهای سواری به صورت قبلی تعداد ٥١ دستگاه خودروی سواری عموما‌ زیر ٢٥٠٠ سی‌سی که به گمرک اظهار و تشریفات گمرکی آنها انجام شده است اجازه ترخیص پیدا می‌کنند. وی ادامه داد: همچنین ٩ دستگاه از ٨٢ دستگاه خودروی سواری موجود در منطقه اروند قابل ترخیص خواهد شد و بقیه باتوجه به اینکه سفارش یا برند آمریکایی دارند وفق نظر معاونت حقوقی وقت ریاست‌جمهوری قابلیت ترخیص از گمرک را نخواهند داشت. علاوه بر آن ١٠٠ دستگاه خودروی متعلق به سهمیه جانبازان قابلیت ترخیص خواهد داشت، مشروط بر اینکه صاحبان کالا نسبت به پیگیری امور ترخیص خودروها اقدام کنند.

ارونقی با بیان اینکه ١٠٨٩ دستگاه خودروی سواری نیز در مراجع رسیدگی‌کننده مشمول قید زمانی برای ترخیص نبوده و در صورت صدور قرار منع تعقیب یا رای برائت برای صاحب کالا ترخیص خواهند شد، گفت: با توجه به اینکه تعداد ٩٢٧ دستگاه خودروی سواری فاقد ثبت سفارش یا با ثبت سفارش تاریخ منقضی وجود دارد که وزارت صمت از صدور یا تمدید ثبت سفارش‌های مربوطه امتناع کرده با این وجود در مصوبه دی ماه ١٣٩٧ هیات وزیران، به افتتاح ثبت سفارش یا تمدید آن اشاره شده بود.  این مقام گمرکی با بیان اینکه خودروهای سواری رسوبی در گمرکات بوشهر، گیلان، شهید باهنر بندرعباس، خرمشهر، تهران (شهریار سابق)، غرب تهران و بندرلنگه دپو شده‌اند، تصریح کرد: به‌دلیل منقضی شدن مهلت ماندگاری آنها یا تشکیل پرونده قاچاق در خصوص پرونده ثبت سفارش‌های جعلی، با تنظیم اظهارنامه متروکه یا در اجرای قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، طی سال‌های ١٣٩٨ تا ١٣٩٩، تحویل سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی شده است. ارونقی تاکید کرد: با توجه به دستور رئیس‌جمهور مبنی بر پیگیری جدی موضوع تا حصول نتیجه، با درنظر گرفتن جمیع جهات، پیش‌نویس مصوبه پیشنهادی گمرک ایران برای ترخیص خودروهای سواری رسوبی در گمرکات کشور تهیه و به وزیر اقتصاد تقدیم شد.

منبع: فارس


نظر تایید شده:0

نظر تایید نشده:0

نظر در صف:0

.

نظرات کاربران

نظرات کاربران برای این مطلب فعال نیست

آخرین عناوین