دوشنبه 30 دی 1398-4:47 شمسی /1/20/2020 4:47:08 AM
  • گروه مطلب:
  • کد مطلب:1963
  • زمان انتشار:دوشنبه 17 تير 1398-3:45
چرا نقش ایدرو در سیاست‌گذاری صنعت خودرو کمرنگ شده است؟

ایدرو به راکدترین دوران خودرویی خود رسیده است. گویا این سازمان دیگر اعتبار گذشته را در خودروسازی ندارد و جای آن را معاونت امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت گرفته است. این روزها آن‌قدری که از معاون امور صنایع وزارت صمت درباره خودرو می‌شنویم، نقل‌قول و اظهارنظری در مورد این صنعت از زبان رئیس ایدرو نمی‌شنویم.
دربست؛ از جام جم به کلانتری
گزارش نخست
چرخش ایدرو از خودرو
خودرونامه: شاید اگر در کشور خودروسازی وجود نداشت، نام سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) در این سال ها کمتر به گوش کسی آشنا می آمد، سازمانی که حداقل دو دهه گذشته با صنعت خودرو عجین بوده اما حالا در حال دور شدن از آن است.
ایدرو در این سال ها به عنوان نماینده دولت، بخشی از سهام دو خودروساز بزرگ کشور را در اختیار داشته و بنابراین منهای دوره رکود فعلی، همواره مستقیم و غیر مستقیم در امور خودروسازی دخل و تصرف کرده است.
اگر به اوایل دهه 80 برگردیم و تاریخ خودروسازی را مرور کنیم، متوجه اوج حضور ایدرو در این صنعت خواهیم شد. سکان هدایت ایدرو در آن مقطع، در دستان رضا ویسه بود، مردی که می خواست صنعت خودرو ایران را به هر شکل ممکن به دنیا وصل کند.
در نهایت نیز طرح پلت فرم مشترک مورد توافق اهالی صنعت خودرو قرار گرفت و رنو فرانسه قراردادی را در هیمن مورد با شرکت های خودروساز ایرانی امضا کرد.
مرور اتفاقات آن زمان نشان می دهد ایدرو نقشی کلیدی در امضای قرارداد پلت فرم مشترک رنو و خودروسازان ایرانی داشته و با وجود همه حملات و انتقادها، پای آن ایستاده است. بررسی اینکه پلت فرم مشترک چه تبعات منفی و مثبتی برای خودروسازی کشور داشته، مجالی دیگر را می طلبد، اما اصل این اتفاق نشان می دهد ایدرو تا چه اندازه در خودروسازی و سیاستگذاری این صنعت نقش داشته است. 
با رفتن ویسه از ایدرو اگرچه تمایلات خودرویی این سازمان کمی افت کرد، اما همچنان ادامه داشت و چند سال بعد در دوران مدیرعاملی احمد قلعه بانی در مسیر بازگشت به روزهای اوج قرار گرفت. البته دوران ویسه از جنبه رویکرد مستقیم به خودروسازی، دیگر تکرار نشد، اما چون قلعه بانی خود از دل خودروسازی بیرون آمده بود، صنعت خودرو باز هم به گل سرسبد زیرمجموعه های ایدرو تبدیل شد. در آن مقطع تغییرات مدیریتی بزرگی در خودروسازی صورت گرفت که بزرگترین آنها کنار گذاشتن منوچهر منطقی از مدیرعاملی ایران خودرو بود. 
با رفتن قلعه بانی، این سازمان باز هم وارد دوره رکود خودرویی شد، اما بعدها وقتی منصور معظمی مدیرعامل شد، تب خودرو در ایدرو باز هم بالا رفت. معظمی هرچند چهره ای نفتی بود، اما چون راز توسعه را در همکاری های خارجی می دانست، تمرکز خود را روی عقد قراردادهای خارجی در صنعت خودرو گذاشت.
حضور وی در ایدرو همزمان شد با دوران پسابرجام و لغو تحریم ها، بنابراین بهترین فرصت برای برقراری ارتباطی دوباره به خودروسازان دنیا به وجود آمد و معظمی نیز سفت و سخت پیگیر این ماجرا شد. گفته می شود معظمی اصرار زیادی روی نهایی شدن قرارداد رنو با ایدرو داشته، قراردادی که برای اولین بار در صنعت خودرو کشور سهم غالب مدیریتی را در اختیار طرف خارجی گذاشته بود.
حالا اما ماه ها از رفتن معظمی نیز می گذرد و ایدرو به راکدترین دوران خودرویی خود رسیده است. گویا این سازمان دیگر اعتبار گذشته را در خودروسازی ندارد و جای آن را معاونت امور صنایع وزارت صنعت،معدن و تجارت گرفته است. این روزها آنقدری که از معاون امور صنایع وزارت صمت درباره خودرو می شنویم، نقل قول و اظهارنظری در مورد این صنعت از زبان مدیرعامل ایدرو نمی شنویم و اصلا کمتر کسی می داند نام وی چیست.
---

گزارش دوم
ساختمان کلانتری وزارت صمت مرجع تصمیم گیری های صنعت خودرو

خودرونامه: سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران که تا سال گذشته سیاستگذار و متولی اصلی صنعت خودرو کشور به شمار می رفت با انتخاب فرشاد مقیمی به عنوان معاونت امور صنایع عملا از گردونه سیاستگذاری صنعت خودرو خارج شده است.
کرکره ایدرو این روزها پایین است و دیگر دوران درخشان گذشته را ندارد و به سازمانی منفعل در برابر اتفاقات صنعتی کشور تبدیل شده است.
این درحالیست که تا پیش از این ایدرو قراردادهای مهم تولید خودرو در کشور را با تکیه بر برند خود به امضا رسانده است.
اتفاقی که رخ داده تغییر مدیریت و سیاستگذاری صنعت خودرو از یک سازمان توسعه ای به ستاد وزارت صمت است. اگر تا سالها پیش پست معاونت امور صنایع تقریبا تشریفاتی بود به نظر می رسد که سیاست رضا رحمانی در آن است تا نقش سازمان های توسعه ای در سیاستگذاری ها را کمرنگ کرده و این مهم را به معاونت های خود در ستاد بسپارد.
 
شاید به همین دلیل باشد که عمده تصمیم سازی های صنعت خودرو در طبقه نهم ساختمان شماره دو وزارت صمت در خیابان کلانتری گرفته می شود و معاونت امور صنایع مسولیت تولید و تنظیم بازار خودرو را برعهده گرفته است.

نظر تایید شده:0

نظر تایید نشده:0

نظر در صف:0

.

نظرات کاربران

آخرین عناوین