يکشنبه 19 مرداد 1399-4:4 شمسی /8/9/2020 4:04:35 AM
  • گروه مطلب:
  • کد مطلب:13823
  • زمان انتشار:سه شنبه 10 تير 1399-0:51
واکنش سردار حاجی زاده به حضور سپاه در صنعت خودرو

فرمانده هوا و فضای سپاه در جریان بازدید از پژوهشکده خودرو دانشگاه علم و صنعت تاکید کرده که  "کار ساخت (تولید) با خودروسازان است و ما به رفع کاستی‌هایی که عزیزان مان در صنعت خودرو دارند، کمک می‌کنیم." 
بنا نیست خودروساز شویم
به گزارش خودرونامه، ورود نهادهای نظامی به پروسه ساخت قطعات خودرویی که از سال گذشته کلید خورده، این روزها رنگ و بویی جدی تر به خود گرفته و البته حاشیه ها و شائبه هایی را نیز در این مدت به دنبال داشته است. برخی به ویژه قطعه سازان نگران شکل گیری رقیبی نظامی هستند و معتقدند ورود ارتش و سپاه و وزارت دفاع به حوزه ساخت قطعات خودرو باید ماموریتی و موقت باشد نه دائم و پایدار. این نگرانی ها که پیش تر واکنش مسوولان وزارت دفاع را در پی داشت، حالا سپاه را نیز به شفاف سازی در این ماجرا وا داشته است. آن طور فرمانده هوا و فضای سپاه امروز اعلام کرده، هدف این نهاد نظامی از ورود به قطعه سازی، تنها کمک به صنعت خودرو است. سردار امیرعلی حاجی زاده در جریان بازدید از پژوهشکده خودرو دانشگاه علم و صنعت تاکید کرده که  "کار ساخت (تولید) با خودروسازان است و ما به رفع کاستی‌هایی که عزیزان مان در صنعت خودرو دارند، کمک می‌کنیم." وی با بیان اینکه سپاه در بخش‌های فناوری و بومی سازی برخی قطعات خارجی، به خودروسازان کمک خواهد کرد، گفته که "ما آدرس صنعت‌گران  و شرکت‌های دانش بنیان داخلی را بهتر از دیگران می‌دانیم و بنابراین می توانیم در این مورد به خودروسازان کمک کنیم." فرمانده هوا و فضای سپاه در نهایت حرف آخر را زده  و تاکید کرده که "بنا نیست تصدی‌گری کرده و وارد خودروسازی شویم؛ ما می‌خواهیم کمک کنیم."
اظهارات فرمانده هوا و فضای سپاه در حالی است که ورود نهادهای نظامی به پروسه ساخت داخل قطعات، شرکت های قطعه ساز را بابت ظهور رقیبی نظامی و قدرتمند نگران کرد. حرف قطعه سازان این بود حضور نهادهای نظامی در داخلی سازی باید موقت بوده و این گونه نباشد که موازی کاری به صورت دائمی صورت بگیرد. حالا با توجه به گفته های فرمانده هوا و فضای سپاه، گویا بنا نیست حضور نهادهای نظامی در خودروسازی دائمی باشد و آنها قرار است به صورت ماموریتی و در مقطع سخت فعلی (ناشی از تحریم) به صنعت خودرو کمک کنند. پیش از سردار حاجی زاده اما امیر سرتیپ حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح نیز تاکید کرده بود که این نهاد قرار نیست به رقیب خودروسازان و قطعه سازان تبدیل شود. وی سال گذشته در جریان عقد تفاهم نامه مشترک با وزارت صنعت،معدن و تجارت برای کمک به داخلی سازی قطعات، تاکید کرد که حضور وزارت دفاع در پروسه داخلی سازی قطعات، اقدامی دوستانه است نه رقابتی.
اینکه نهادهای نظامی عزم کمک به صنعت خودرو را کرده اند اما ریشه در توان فنی آنها دارد. آن طور که از دل اظهارات مسوولان نظامی کشور به ویژه فرمانده هوا و فضای سپاه بر می آید، آنها از توانایی لازم برای ساخت برخی قطعات های تک (دارای فناروی پیچیده) مانند کیسه هوا، توربوشارژ و کامپیوتر خودرو (ECU) برخوردارند. طبعا اگر نهادهای نظامی بتوانند در داخلی سازی قطعات موردنظر کمک حال خودروسازان باشند، ضمن کاهش قابل توجه ارزبری، روند تامین نیز سرعت گرفته و تولید بالاتر خواهد رفت. 
هرچه هست، اصل کمک نهادهای نظامی به داخلی سازی قطعات خودرو در شرایط تحریم، با موافقت و استقبال نسبی کارشناسان و فعالان خودروسازی مواجه و تنها نگرانی آنها دائمی شدن حضور نظامیان و موازی کاری و ایجاد رقیب بود که با توجه به اظهارات اخیر فرمانده هوا و فضای سپاه، فعلا برطرف شده است. 

نظر تایید شده:0

نظر تایید نشده:0

نظر در صف:0

.

نظرات کاربران

نظرات کاربران برای این مطلب فعال نیست

آخرین عناوین