سه شنبه 1 مهر 1399-4:27 شمسی /9/22/2020 4:27:10 AM
  • گروه مطلب:
  • کد مطلب:10309
  • زمان انتشار:دوشنبه 18 فروردين 1399-20:36

دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه های خودرو گفت: دغدغه جدی امسال قطعه سازان تامین ارز است که اگر به موقع و به اندازه کافی تهیه نشود، در تامین مواد اولیه و تجهیزات از خارج با دشواری مواجه خواهند بود.
پیشنهاد قطعه سازان برای جبران تعطیلی ناشی از کرونا

به گزارش خودرونامه، مازیار بیگلو افزود: دغدغه امروز قطعه سازان تداوم تحریم‌ها نیست، زیرا سختی تحریم‌ها در سال ۹۸ شکسته شد و خودروسازان توانستند به تیراژ روزانه بالای دو هزار دستگاه بازگردند. به گفته این مقام صنفی، تعمیق ساخت داخل و ارتقای داخلی سازی ها اقدام بسیار بزرگی بود که به کاهش وابستگی ها به خارج از کشور در سال گذشته انجامید.

وی با ابراز نگرانی از کاهش درآمدهای ارزی کشور ناشی از تداوم تحریم ها و کاهش فروش نفت، گفت: در این شرایط دولت باید به صادرات مواد و محصولات معدن و صنایع معدنی بپردازد که در این صورت کمبود مواد اولیه مورد نیاز صنایع خودرو و قطعه سازی را به دنبال داشته و قیمت ها مجدد بالا خواهد رفت.

بیگلو خاطرنشان کرد: این در حالی است که سال گذشته به ویژه با افزایشی شدن تیراژ خودروسازان در ۶ ماه دوم سال و پرداخت بخشی از مطالبات قطعه سازان، انگیزه و اشتیاق لازم در فعالان صنعت قطعه سازی برای تامین نیازهای خودروسازان ایجاد شده است. وی اظهار داشت: اکنون همه ظرفیت ها و زیرساخت‌های صنعت قطعه سازی برای تحقق «جهش تولید» در خودروسازی آماده است.

 این مقام صنفی اظهار داشت: ایران خودرو و سایپا هر یک برنامه تولید حدود ۶۰۰ هزار دستگاه خودرو را برای سال ۹۹ در برنامه دارند که با ظرفیت های قطعه سازان حتی بیشتر از این تیراژ قابل تحقق است. دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه های خودرو، در عین حال قیمت‌گذاری دستوری خودرو را عاملی در تحمیل ضرر و زیان به زنجیره تامین خودروسازان بر شمرد که سبب شده همواره پرداختی های آنها به زنجیره تامین از برنامه عقب باشد. به گفته وی، مجموع مطالبات ثبت شده قطعه‌سازان از خودروسازان به بیش از ۲۲ هزار میلیارد تومان رسیده که پرداخت بخشی از آن در واپسین روزهای سال گذشته در دستور کار قرار گرفت.

بیگلو یادآور شد: مقرر بود پنج هزار میلیارد تومان از مجموع مطالبات ‏قطعه سازان پرداخت شود که تا آخرین روز اسفند ماه، ایران خودرو دو هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان و سایپا هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان از تسهیلات وعده داده شده را دریافت کردند و حجم بالایی از آن بین قطعه سازان توزیع شد.

دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه های خودرو در ادامه با اشاره به تعطیلی دو هفته ای فعالیت صنایع ناشی از شیوع ویروس کرونا، خاطرنشان کرد: هر چند دو هفته دوم فروردین ماه را از دست داده ایم، اما در سال‌های گذشته خودروسازان در این ایام تیراژ تولیدی بالایی نداشتند.

وی ادامه داد: این انجمن به منظور جبران دو هفته تعطیلی یاد شده، پیشنهاد حذف دو هفته تعطیلات تابستانی را ارائه کرده که امید می رود خودروسازان آن را در برنامه لحاظ کنند. بیگلو خاطرنشان کرد: اکنون و با تعطیلی ناشی از شیوع ویروس کرونا، اجرای پروتکل های بهداشتی، افزایش فاصله در خطوط تولید و کار کردن با حداقل تعداد نیروی انسانی در دستور کار قطعه سازان قرار گرفته است و برخی از این واحدها همچنان در تعطیلی به سر می برند.

منبع:ایرنا


نظر تایید شده:0

نظر تایید نشده:0

نظر در صف:0

.

نظرات کاربران

نظرات کاربران برای این مطلب فعال نیست

آخرین عناوین