يکشنبه 3 تير 1403-19:7 شمسی /6/23/2024 7:07:39 PM
  • گروه مطلب:
  • کد مطلب:64708
  • زمان انتشار:شنبه 5 خرداد 1403-15:32
خبری از گزارش های کمی و کیفی نیست

با تغییرات مدیریتی رخ داده در وزارت صنعت، معدن و تجارت، روند اعلام گزارش های مربوط به عملکرد خودروسازان در حوزه تولید نیز متوقف شد.
باز هم حبس آمارهای خودرویی در وزارت صمت

به گزارش خبرنگار خودرونامه، با توجه به توقف اطلاع رسانی رسمی از جزئیات تولید خودروسازان، حالا علاوه بر گزارش های کیفی، آمارهای مربوط به تولید نیز بایگانی شده است.

عدم انتشار ریز گزارش های کمی و کیفی خودروهای داخلی و مونتاژی، اقدامی سابقه دار از سوی وزارت صمت است.

این وزارتخانه در مقطعی تا اوایل دهه 90 و قبل از تحریم های اولیه هسته ای، تقریبا به طور مرتب آمارهای کمی و کیفی خودروها را منتشر می کرد. با انتشار این آمارها، امکان تجزیه و تحلیل فراز و فرودهای خودروسازان در تولید و کیفیت وجود داشت. همچنین شهروندان می توانستند با توجه به دسترسی به کلیات سطح کیفی خودروها، انتخاب بهتری در خرید خودرو داشته باشند.

پس از تحریم های اوایل دهه 90، سیاست گذار تصمیم گرفت انتشار گزارش های کیفی را متوقف کند. این گزارش ها را شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران به صورت ماهانه منتشر می کرد، اما با دستور وزارت صمت و با وجود اینکه این شرکت خصوصی بود و هست، گزارش های کیفی حبس شد.

رفته رفته اما حبس آمار به گزارش های تولید نیز سرایت کرد. تا پیش از آن، انجمن خودروسازان ایران به صورت ماهانه گزارش ها را منتشر می کرد، اما با توقف ارسال این گزارش ها از سوی وزارت صمت به انجمن، تا مدت ها خبری از آمار کمی خودرو نیز نبود.

در طول این سال ها اما سیاست گذار در مقاطعی به حبس آمارهای خودرویی پایان داد، به نحوی که هم گزارش های کیفی را منتشر کرد و هم گزارش های کمی را.

روال کار در دور جدید انتشار گزارش کیفی به این شکل بود که شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران گزارش مربوطه را در اختیار وزارت صمت می گذاشت و با مجوز این وزارتخانه، امکان انتشار عمومی آن وجود داشت. همچنین سایت وزارت صمت هم گزارش کیفی خودروها را منتشر می کرد.

پس از مدتی اما انتشار گزارش های کیفی متوقف شد، اتفاقی که در دوران تحریم های دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا علیه ایران، رخ داد. توقف انتشار گزارش کیفی در دوران تحریم، این تصور را به وجود آورد که تحریم سبب افت کیفیت خودروها شده و به همین دلیل سیاست گذار نمی خواهد جزئیات آن عمومی شود.

در حال حاضر نیز با وجود اینکه شرکت بازرسی و کیفیت استاندار ایران همچنان گزارش کیفی خودروها را به صورت ماهانه تهیه می کند، این گزارش ها منتشر نمی شوند.

در بخش آمار کمی نیز وزارت صمت در سال گذشته رویه ای مناسبی را پیش گرفته بود، به نحوی که گزارش کاملی از جزئیات تولید را در اختیار رسانه ها می گذاشت. حالا اما پس از برخی تغییر و تحولات مدیریتی در این وزارتخانه (به خصوص رفتن منوچهر منطقی از معاونت حمل و نقل) انتشار این آمار نیز متوقف شده است. به نظر می رسد وزارت صمت همچنان آمار مربوط به تولید خودرو را در فرمت سال گذشته تهیه می کند، اما مشخص نیست چرا آن را در اختیار رسانه ها قرار نمی دهد و به نوعی حبس کرده است.

 

 


نظر تایید شده:0

نظر تایید نشده:0

نظر در صف:0

.

نظرات کاربران

آخرین عناوین